Konec února a začátek března s sebou většinou přináší první teplé dny. Tráva začíná zelenat a každý majitel bazénu opět přemýšlí, jak po zimě zprovoznit zahradní bazén. Pokud máte bazén od nás a nemáte tolik času, můžete využít našich služeb. Přijedeme k vám a bazén na sezónu odborně připravíme. Pro ty z vás, kteří chtějí bazén odzimovat svépomocí, je tu náš průvodce, který vás celým odzimováním bazénu v 8 jednoduchých krocích provede.
Našim zákazníkům doporučujeme, aby s odzimováním bazénu začali v době, kdy jsou teploty vzduchu stabilně kolem 10 °C. Můžete se také orientovat podle teploty vody v bazénu. Ta by se měla pohybovat kolem 9 °C. Pokud jsou tedy stabilní teploty a dobré podmínky, můžete začít. Postup je jednoduchý:
Po zimě je většinou bazén plný nečistot a na povrchu stěn jsou usazeniny. To je potřeba odstranit. Nejčastější čističe povrchů bazénů jsou přípravky Compactal nebo Flisan. Oba máme k dispozici v našem showroomu v Plzni. Dejte si ovšem pozor, aby přípravek na stěnách bazénu nezaschnul. Když máte stěny bazénu očištěné, nezapomeňte je dobře omýt, aby se při napouštění vody nedostal přípravek do vody v bazénu. Z povrchu vody odstraňte nečistoty síťkou, ze dna bazénu bazénovým vysavačem.
Zjednodušeně řečeno, zapojte to, co jste před zimou odpojili. Podle návodu je potřeba zapojit veškeré rozvody u pískové bazénové filtrace. Namontujte také ohřev vody. Spoje do filtrace můžete ošetřit silikonovou vazelínou, aby nedošlo k poškození těsnění. Plastové spoje pak utahujte opatrně, abyste je nestrhli.
Otevřete ventily (výtlaky čerpadla, sání) a dopusťte do bazénu vodu. Její hladina by měla dosahovat mezi risky skimmeru (min – max).
Přesvědčte se, že všechny utahované spoje jsou opravdu těsné. Tuto kontrolu doporučujeme provést ještě za cca 1 měsíc a to v době, kdy se teplota vody v bazénu zvyšuje. Vyšší teplota vody v bazénu může občas způsobit rozevření spojů a následný únik vody.
Nyní přepněte šesticestný ventil do polohy filtrace a spusťte oběhové filtrační čerpadlo. Do skimmeru umístěte košík pro zachycení nečistot. Skimmer musí být čistý a nepoškozený. Dále je potřeba zkontrolovat čistotu vlasového filtru.
Pokud je vše v pořádku, můžete zapnout čerpadlo. Za chodu oběhového čerpadla ale nikdy nepřepínejte funkci šesticestného ventilu. Může se stát, že se ventil nenávratně poškodí.
Správné pH vody v bazénu se musí pohybovat mezi 6,8–7,2. Vodu můžete měřit jakýmkoli dostupným pH testerem. Měření provádějte pár dní za sebou, než se pH ustálí. Veškeré přípravky a pH testery zakoupíte také u nás v prodejně v Plzni na Lochotíně.
Posledním krokem je provedení šokového ošetření bazénové vody chlorem pomocí chlorového granulátu, nebo chlorových tablet. V průběhu sezony je potřeba udržovat hladinu chloru v hodnotách 0,3 mg/l.
Tento postup vám zaručí příjemný start do nové koupací sezóny.
Odzimování bazénu se slanou vodou probíhá podobně jako u bazénu s vodou chlorovanou. Ale má to svá specifika.
Nejdřív odstraníte a vyčistíte krycí plachtu. Jakmile máte hotovo, vyčistíte stěny a dno bazénu. Pomocí čisticího prostředku určeného pro slané bazény očistíte stěny, síťkou vyberete nečistoty z hladiny a vysavačem odstraníte nepořádek ze dna. Pak je čas na zapojení filtrace.
Nejdřív zkontrolujte, zda je v pořádku solinátor a není poškozený nebo zanesený. Koukněte také na filtrační médium a v případě potřeby ho vyměňte. Omrknětě také všechny hadice a ventily - můžete je ošetřit silikonovou vazelínou, aby nedošlo k poškození během provozu. Pak do bazénu dopusťte vodu tak, aby byla ve správné úrovni skimmeru. Po doplnění vody znovu zkontrolujte solinátor. Je potřeba, aby zařízení správně fungovalo, některé modely mohou po zimě vyžadovat vyčištění elektrod. Postupujte podle pokynů výrobce a proveďte všechny nezbytné úkony. Pokud máte solinátor s automatickým systémem, nezapomeňte správně nastavit parametry pro dezinfekci bazénu.
Pak zkontrolujte koncentraci soli ve vodě. Ideálně se pohybuje mezi 2 500 až 3 500 ppm (parts per million). Pokud je koncentrace soli nízká, přidejte odpovídající množství soli a zapněte filtrační systém, aby se sůl rovnoměrně rozpustila. Sledujte také hodnoty pH a celkovou alkalitu vody. Ideální hodnota pH by měla být mezi 7,2 a 7,6, zatímco alkalita vody by měla být mezi 80 a 120 ppm. Pokud jsou hodnoty mimo doporučené rozmezí, upravte je pomocí přípravků k tomu určených.
Po odzimování je také vhodné provést šokovou chloraci. Použijte šokový chlor nebo oxid chloritý, abyste vodu dezinfikovali a odstranili případné bakterie nebo řasy, které se mohly během zimy objevit. Přestože slaný bazén využívá solinátor k výrobě chloru, pravidelná kontrola koncentrace chloru je nutná i během sezóny. Nakonec zkontrolujte filtrační čerpadlo a jeho funkci. Ujistěte se, že filtrace funguje správně a nedochází k únikům vody. Po spuštění filtrace pravidelně kontrolujte stav solinátoru, aby nedocházelo k zanášení elektrod, a měřte kvalitu vody.
Cena odzimování bazénu se obvykle pohybuje v řádech několika tisíc korun. V Rentmilu nabízíme našim klientům vždy před startem sezony možnost profesionálního zprovoznění bazénu, které provádí náš vyškolený technik.